Prečo a ako vznikla táto stránka?

Už keď som bola malá (9 rokov) a chodila som na základnú školu, ma fascinovali piráti, lode, meče, zbrane a veci podobné. (i keď skutočnosť je taká, že na mori mi je zle a dobrú mušku zrovna nemám) Od tej doby vlastním knihu - encyklopédiu od Richarda Platta - Piráti.
Potom po čase prišiel rok 2003 a film Piráti z Karibiku a začalo šialenstvo okolo pirátov a prebudila sa (i keď sa vlastne ani až tak budiť nemusela) moja dávna vášeň k pirátom. A začala mi vŕtať hlavou myšlienka webu o pirátoch (už vtedy som sa starala o vlastných 5 stránok), pretože nájsť nejaké informácie na internete v slovenčine či češtine, ale či len slovenský alebo český web o pirátoch bolo nemožné.
Bola tu tiež dilema, či web historický alebo web o Johnnym Deppovi, a filmových pirátoch (ktorý nakoniec tak či tak vznikol). Nakoniec vyhrala myšlienka špáraní sa v knihách a hľadaní informácii v nich a po anglických stránkach. A keďže som sa pravidelne zúčastňovala súťaží Amavet, tak táto stránka mala byť mojím novým projektom a vtedy sa ku mne pripojila moja kamarátka Lucia, u ktorej rovnako ako u mňa prepukla vášeň v pirátoch a histórii. Tak sa rozhodla mi pomáhať a práve ona mi doniesla jeden z prvých veľmi dôležitých zdrojov informácii - knihu Pod čiernou vlajkou od Milana Ferka. A tak sa začalo zhŕňanie informácii, písanie, vymýšľanie vzhľadu a prvé načrtávanie približného obsahu. Web na Amavete vzbudil (na naše potešenie) veľký záujem u návštevníkoch výstavy, ale porota nebola schopná si nás ani len pozrieť či vypočuť. A to sme mali ručne ušitú aj pirátsku vlajku! (Moja výroba :D) Nuž tak, ale názor nejakých "odborníkov" nás nezahnal do úzkych a web sa veselo pomaličky rozvíjal ďalej a postupne nás začala tešiť odozva našich návštevníkov.
Momentálne je stránka troška neaktuálna, lebo som ostala na ňu sama a nemám momentálne moc času na jej aktualizovaie.
Vášeň k histórii a pirátom ma nakoniec doviedla na štúdium histórie, kde som obhájila bakalársku prácu na tému Každodenný život anglických a francúzskych pirátov a korzárov v 17.storočí a momentálne pokračujem v štúdiu na magisterskom stupni. Táto práca už samozrejme na rozdiel od tejto stránky bola založená na hlbšom a vedeckejšom výskume, než predtým len odpisované informácie z daných kníh...

------------------  

Kto to spáchal?

Henrieta Mojžišová (HXM - webmaster, 25): Na začiatku tu bola určitá výpomoc mojej kamarátky Lucie, ktorá od toho ale postupne upustila, a takisto ako veľmi krátka výpomoc jedného návštevníka stránky Daniela, ktorý sa toho vzdal v podstate po prvej úlohe... Asi to nebolo také ako si predstavoval, ale bohužiaľ, stránka z ničoho nevznikne a informácie sa nachádzajú v knihách ktoré treba prepisovať. Rovnako mi nikto nebude určovať čo tu mám dávať, keďže celá stránka je vlastne mojím dielom. Takže som na to ostala sama. Je na mne čo tu bude, ako to bude vyzerať, robím si neustále prieskum v knihách a zbieram informácie. Škola mi však dáva zabrať a nemám čas na stránku, našťastie je tu už dostatok informácií i keď by ich bolo treba prerobiť a opraviť, pretože som pri písaní svojej bakalárskej práce natrafila na viacero nepresností a chýb.

------------------  

Kedy, ako a odkiaľ?
Začiatok tvorby stránky: 6.3.2004
Stránka od svojho prvého spustenia prešla jednou malou zmenou, a jednou veľkou: čo je práve teraz (Noc z 20.8.na 21.8:2007), teda kompletná prestavba a zmena dizajnu a kategórií.
Spustenie novej verzie 27.8.2007

Zdroje informácii:
Ferko, M. Pod čiernou vlajkou. Bratislava 1984.
Platt, R. Vidieť, poznať, vedieť - Piráti Bratislava 1996.
Moravec, V. Nejslávnější piráti Praha 2006.
Konstam, A. Metla moří - Bukanieri, piráti a korzári Praha 2007.
DVD Piráti Karibiku - Prekliatie Čiernej Perly - bonus disk - História pirátstva.
Internet


21.8.2007, 21.9.2007, 11.7.2008