Kopajte hlbšie!
Čo sa na Oak Islande doposiaľ našlo? Napríklad kameň s nápisom "o 10 stôp nižšie sú ukryté dva milióny libier", drobný útržok pergamenu s písmenami "vi", "ui", "wi", kovová píšťalka, porcelánové črepiny a hromada kameninových fľašiek. Ďalej najrôznejšie kusy dreva, cementu, dreveného uhlia a mosadze, množstvo rohoží z kokosových vlákien, ručne kovaný klinec, staré topánky, hrdzavé nožnice alebo zvláštny kameň srdcového tvaru.
Z cenností sa našlo len pár zlatých článkov z retiazky a jediná minca, zlatý španielsky dublón z roku 1713. Rádio uhlíková analýza kusu vzácneho tropického kampeškového dreva, získaného z vrtu v roku 1967, preukázala že drevo sa ocitlo v zemi niekedy medzi rokmi 1490 - 1660.
V roku 1971 bola v hĺbke 70m pod Oak Islandom objavená zatopená podzemná dutina, do ktorej výskumníci spustili televíznu kameru. Ponúkla im vraj pohľad na tri truhlice ukryté v komore vyloženej drevom a tiež verte - neverte, na niekoho si takmer neporušenú mŕtvolu!
Je to falošná stopa?
Systém podzemných kanálov na Oak Islande je nepochybne dielom schopného inžiniera a jeho budovanie trvalo iste veľmi dlho. Mohli niečo podobného postaviť piráti?
Nepriame dôkazy vraj ukazujú na osobu Williama Kidda, ktorý však toľko času nemal. Hovorí sa tiež, že by Jama pokladov mohla byť veľkým "pirátskym trezorom", alebo, že je tu ukrytá korisť, získaná britskými vojakmi pri vyplienení Havany v roku 1762. Podľa iného názoru zakopali na ostrove svoje cennosti námorníci zblúdilej španielskej galeóny.
Existujú aj dobrodružnejšie hypotézy, podľa ktorých je na Oak Islande ukrytý poklad starých Vikingov, Inkov alebo Mayov, pripadne zlato z majetku rytierskeho radu templárov, zrušeného v 14. Storočí.
Nemožno zabudnúť ani na teóriu o falošnej stope. Zlatá jama podľa nej mohla byť len návnadou. Poklady vraj síce na Ostrove dubov boli, ale v iných skrýšiach, ktoré už môžu byť dávno prázdne. Kope sa tu ale dodnes.
 
Záhadný kryptogram piráta La Buse
"Nájdete môj poklad, ak porozumiete!" Tieto slová vraj vykríkol 7.júla 1730 spod šibenice na ostrove Bourbon (dnešnej Réunion) francúzsky pirát Olivier Levasseur prezývaný La Busse. Do prihliadajúceho davu pritom hodil papier so sedemnásť riadkovou šifrovanou správou, obsahujúcou vraj kľúč k nájdeniu obrovského pokladu.
La Buse sa ho zmocnil v roku 1721 na portugalskej lodi Nossa Senhora do Cabo. Šlo o šperky, perly, zlato, striebro, drahý nábytok, látky a kultovné náčinie , ktoré so sebou viezli indický miestokráľ Ericeira a arcibiskup z Goy. Správy o tom, čo La Busse robil medzi rokmi 1721-1729, sa značne rozchádzajú. Možno využil amnestiu pre pirátov, vyhlásenej francúzskym kráľom, a časť pokladu vrátil, možno nie….
Nejaký čas sa vraj živil na Madagaskare ako lodivod. V roku 1729 však bol ako bývalý pirát zajatý a postavený pred súd. Mal teda skoro osem rokov na to aby svoje cennosti dobre ukryl. Ale kde?
Tajomný La Busseho kryptogram s návodom sa stratil a tak sa uvažovalo o ostrovoch Mauritius, Réunion, alebo Rodrigues v Maskarénach, alebo o ostrove Sainte Marie při Madagaskare, o seychelskom ostrove Frigate. Isté nepriame dôkazy však vraj svedčia o tom, že La Busse svoju skrýšu najpravdepodobnejšie vybudoval na najväčšom ostrove Seychel - na Mahé.
Kostry na pláži
V roku 1923 odhaluje neobvyjle nízky odliv na pláži Beau Vallon (alebo Bel Ombre) na ostrove Mahé riadok balvanov s rytinami hadov, koní psov a ľudí, kľúčové dierky a "hľadiaceho oka". Kameňov si povšimla majiteľka blízkych pozemkov Rose Savyová a začala pátrať po ich význame. V tej dobe sa tiež po dvoch storočiach odkiaľsi vynorila šifrovaná listina, označovaná za La Busseho kryptogram a štyri ďalšie súvisiace dokumenty.
Kryptogram sa nakoniec podarilo rozlúštiť. Získaný text síce nedáva valný zmysel, zdá sa však, že má čosi spoločného práve s podivnými znakmi na pláži. Pani Savyová necháva na mieste kopať. Vykopávky však odhalili len tri ľudské kostry. Jedna z nich leží voľne, dvaja mŕtvi sú pochovaní v rakvách. Obaja kedysi nosili v ľavom uchu zlatý krúžok, snáď teda ide o pirátov. Nič viac sa na pláži nenašlo.
V roku 1949 sa prichádza na Mahé zotaviť bývalý britský vojak Reginald Cruise-Wilkins. Zoznamuje sa s pani Savyovou a jej prostredníctvom aj so záhadou kameňov a pirátskeho pokladu. Rozhodne sa, že ho nájde, zakusne sa do problému s urputnosťou anglického buldoga a venuje jeho riešeniu celý zbytok svojho života.
Príliš vzdelaný pirát
Po dôkladnom štúdiu starých listín dospieva Cruise - Wilkins k názoru, že ich pisateľ musel byť dobre oboznámený s gréckym bájoslovím. Práve odkazy na mytologicxké príbehy, ktoré sa v listinách hojne nachádzajú, mali hľadačovi ukázať cestu k pokladu. Cruise - Wilkinsovi sa podaria kombinácie rôznych údajov najprv na pláž za jeho bungalovom, kde najatí robotnici vykopú sochu ženy ktorú pokladá za bohyňu Andromedu.
Na jednom z kopcov vnútrozemí pre zmenu nachádzajú kostru koňa, symbolizujúceho vraj Pegasa a blízko zvláštny balvan pokrytý rytými znakmi v tvaru písmena V. Je ich dvanásť, čo zapálenému hľadačovi pripomína báj o Heraklovi a dvanástich úlohách, ktoré tento silák splnil pre mykénskeho kráľa Eurysthea.
Cruise - Wilkins usúdil, že La Buse zašifroval cestu za svojím pokladom pomocou skrytých vodítok, odkazujúcich na jednotlivé Heraklové úlohy. Tieto vodítka naviac musia byť nájdené v správnom poradí. Hľadá ich a dokonca nachádza - kosti prasaťa, býčí roh, opracované kamene a rôzne rytiny.
Hľadanie trvalo mnoho rokov a skončilo na tej istej pláži, kde bola kedysi nájdená "bohyňa Andromedy". Južne od nej sa Cruise - Wilkinsovi podarilo objaviť zle prístupné podmorské jaskyne. Je presvedčený, že La Buse v nich ukryl svoj poklad za pomoci kolmej šachty, ktorej maskovaný vchod sa nachádza niekde pod morskou hladinou, Na jeho hľadanie však už nemá peniaze ani dosť síl.
Pár stôp od pokladu!
Reginald Cruise - Wilkins umiera v roku 1977, s faktom, že nenašiel jediné zlaté zrnko. Nechal sa príliš uniesť svojou fantáziou? Jeho syn John si to zrejme nemyslí a nemyslí si to ani Robert Grafe, ktorý prišiel na ostrov Mahé v roku 1984.
Najprv pátral po pokladu spolu s Johnom Cruise - Wilkinsom a roku 2003 sa pustil do hľadania na vlastnú päsť a to na pláži, kde kedysi Reginald Cruise - Wilkins objavil jednu z najzaujímavejších indícii, kocku domina označenú šiestimi a dvoma okami.
V La Buseho dokumentoch je údajne práve číslo 62 zmieňované ako kľúčový uhol, ktorý by mal viesť k skutočnému úkrytu. Robert Grafe tiež objavuje v okolitých skalách a na rôznych kameňoch sústavu jamôk, odrážajúcu vraj konšteláciu hviezd, zmieňovanú v jednom z dochovaných dokumentoch. Grafeho robotníci sa potom pomocou sacieho bagru začínajú pod čiarou prílivu dobývať do údajnej chodby, ktorá ich má doviesť k La Buseho pokladnici. Koncom roku 2004 sa však náhle prepadá strop a práce sú prerušené. K pokladu pritom, podľa Grafeho tvrdenia chýba "len pár stôp".
Čo bolo ďalej, nie je známe. Poklad však celkom iste nájdený nebol.
Nie je to žiadny div. O mnohých pirátskych pokladoch máme ďaleko presnejšie údaje a napriek tomu neboli objavené. Tie najslávnejšie ležia na tichomorskom Kokosovom ostrove.
 
Tajomstvo Kokosového ostrova
Malý a osamelý Kokosový ostrov (Isla de Coco) patrí Kostarike, od ktorej brehov je vzdialený 550 kilometrov. Je to ostrov vulkanického pôvodu a strmých svahov, prešpikovaný jaskyňami a roklinami a prerastený neprepustnou tropickou vegetáciou.
Vládne v ňom nepríjemne vlhká a horúca klíma, v ktorej sa darí otravnému hmyzu. Ľudia tu nikdy nežili. Sú tu však pramene sladkej vody, a tak býval ostrov obľúbenou zastávkou veľrybárov i najrôznejších dobrodruhov.
Predpokladá sa, že sú tu na rôznych miestach ukryté najmenej tri veľké pirátske poklady. Svoju korisť tu mal koncom 17. storočia zakopať korzár Edward Dawis a v roku 1819 aj pirát Benito Bonito. Najslávnejším tunajším pokladom je však tzv. limský poklad, ktorý v roku 1821 na ostrove ukryli námorníci z lodi Mary Dear škótskeho kapitána Williama Thompsona.
Zlato z katedrály
Thompsonovú loď si vybrali španielskí obchodníci a duchovní peruánskeho mesta Limy, aby zachránili svoje peniaze a tiež chrámový poklad pred blížiacimi sa oddielmi juhoamerických bojovníkov za nezávislosť. Oným chrámovým pokladom bola udivujúca zmes bohoslužobných a umeleckých predmetov zo zlata a striebra zdobeného drahokamami, nazhromaždená v limskej katedrále za tri storočia jej existencie. Medzi klenotmi vynikla najmú dvojmetrová socha Panny Márie z rýdzeho zlata.
William Thompson, pokladaný v Lime za spoľahlivého a schopného obchodníka, svojím pokladom úspešne vyplával z obliehaného prístavu Callao. Potom však on aj jeho posádka podľahli zlatému mámeniu, povraždili neveľký španielsky doprovod a vydali sa k opustenému Kokosovému ostrovu, kde poklad zakopali, vraj v 12 veľkých truhlách.
Do dnešných dní ho hľadali viac než tri stovky expedícií z celého sveta!
Nájdený a znovu stratený
Thompson a jeho ľudia mali smolu, padli do španielskeho zajatia. Posádka bola bez milosti popravená, len Thompsona a prvého dôstojníka Jamesa Forbesa Španieli ušetrili pod podmienkou, že ich dovedú k pokladu. Hovorí sa, dokázané to však nie je, že obaja muži spoločne doplávali so španielskymi vojakmi až na Kokosový ostrov, tam im však utiekli do džungle. Pol roka prežili na ostrove, než ich zachránili veľrybári. Chorý Jorbes vraj čoskoro na to zomrel.
William Thompson sa usadil na Newfoindlande, ale pretože bol celkom bez prostriedkov, nikdy sa už na Kokosový ostrov nevrátil. Roku 1845 tesne pred smrťou však zveril svoje tajomstvo námorníkovi Johnovi Keatingovi. Tomu sa hneď podarilo vystrojiť výpravu a doplávať na Kokosový ostrov, kde sa spolu s blízkym priateľom Boagom a mapou nakreslenou podľa Thompsonových inštrukcii vydali hľadať poklad.
Vraj ho skutočne našli, dobre maskovanej jaskyni. Nemohli ho však odniesť - posádka ich lodi totiž o ničom netušila. Pretože sa s nikým nechceli deliť, vzali si Keating a Boag pre začiatok jen pár hrstí mincí, ale neopatrný Boag sa námorníkom pochválil. Ti sa na oboch mužov vrhli ako sršni a hrozili, že z nich ich tajomstvo vypáčia aj násilím..
Keatingovi s Boagom nezostalo než utiecť do džungle a počkať, kým ich loď neodplávala. Čo bolo ďalej, je zahalené tajomstvom. Keď po nejakej dobe pri Kokosovom ostrove pristala iná loď, našla len jedného muža, Johna Keatinga. Boag sa vraj utopil v mori, ale málokto tomu verí. Skôr sa predpokladá, že Boagové pozostatky robia mlčanlivú spoločnosť zlatej Panne Márie z Limy.
Každá mapa je iná!
John Keating sa na Kokosový ostrov údajne ešte raz alebo dvakrát s úspechom vrátil, zariadil si pár domov a kúpil tiež škuner. Kde na to vzal, nikomu nepovedal.
Keď sa škunerom v roku 1868 stroskotal, život mu zachránil jeho dôstojník Nicholas Fitzgerald. Keating sa mu odmenil tým, že mu dal informácie o "zlatej jaskyni". Iné dokumenty zdedila po Keatingovej smrti jeho mladá žena a vyskytli sa aj ďalší ľudia, ktorí tvrdili, že im John Keating povedal dôležité podrobnosti o poklade z Limy.
Problém je v tom, že dokumenty aj výpovede spolu nijako nesúvisia a v mnohých podstatných detailov si dokonca protirečí. Jedna od druhej sa líšia aj všetky "originálne" Keatingové mapy, ktoré išli z ruky do ruky, dedili sa, predávali a tak menili majiteľov. Chcel snáď Keating niekoho zmiasť? Alebo si len nepamätal?
|