iráta, ktorý upadol do nemilosti, vysadili na opustený ostrov odkiaľ bezmocne sledoval smutným pohľadom vzďaľujúcu sa loď. Pustý ostrov bol ako väzenie bez múrov. Hoci vysadenému pirátovi ponechali trochu zásob, tomu kto si nevedel uloviť korisť alebo chytiť rybu, hrozilo pomalé vyhladovanie. Takto kruto trestali pirátov, ktorí okradli svojich druhov alebo počas boja utiekli z lode. Rovnaký osud mávali tí, ktorým sa podarilo prežiť stroskotanie vlastnej lode.

    Piráti zo stroskotaných lodí zažívali rovnaký pocit osamelosti ako tí, ktorých vysadili na opustený ostrov za trest. Jediná nádej na záchranu bolo vyzerať plachtu na obzore.

    Vydedeného piráta vysadili na breh iba so skromnými zásobami. Podľa pirátskeho zákona, ktorý cituje anglický kapitán John Philips, obeť vybavili len nádobou s pušným prachom, jednou fľaškou vody, jednou ručnou zbraňou a nábojom. Nešťastník však nemohol variť ani sa zohriať. Istému vysadenému pirátovi poskytol jeho priateľ malú škatuľku s prostriedkami na založenie ohňa, v daných podmienkach mal tento dar vyššiu hodnotu ako zlato alebo šperky.

    Pušný prach uskladňovaný v rohu sa často minul a potom už vydedencovi mohla pomôcť iba vlastná vynachádzavosť. Jedna skupina pirátov vysadených na Bahamy sa živila lesnými plodmi a mäkkýšmi, prípadne chytili pomocou zahrotenej palice raju.

    Piráti sa časti zmocnili prepadnutého plavidla, ale ak loď nebola schopná ďalšej plavby, aj oni mohli ľahko stroskotať na opustenom pobreží. Podobný osud neraz postihol pirátsku posádku, ktorá sa opila a zanedbala navigáciu.

    Anglický pirát Edward England (zomrel r. 1720) sa počas plavby pozdĺž afrického pobrežia rozkmotril so svojou posádkou. Spolu s dvoma druhmi ho    obvinili z príliš láskavého zaobchádzania so zajatcom a bez milosti ich vysadili na ostrov Maurítius. Vysadená trojica si údajne postavila čln a preplavila sa na Madagaskar. Tam England čoskoro zomrel (obr. vpravo).

    Škótsky korzár Alexander Selkrk mal už svárov na lodi po krk a tak požiadal, aby ho vysadili na breh. Kým si to stačil rozmyslieť, jeho loď odplávala. Pobyt na ostrove si krátil krotením divých mačiek a kôz, ktoré dokonca učil tancovať (obr. vľavo).