Grace u Alžbety I. o že Írsko je drsná zem, držíme v obecnom povedomí aj u nás. A v polovici 16.storočia bolo samozrejme drsnejšie. Prenesme sa do onych dávnych dôb na írsky ostrov Clare, kde vtedy stal hrad s názvom, pri ktorom vyslovení hrozí zlomenia jazyka. Nazýva sa totiž Carrigahowly. V jeden ponurý večer, kedy vlny s temným hučaním útočili na útesy pod hradbami, sa v spálni rozlúčil zo životom hradný pán Owen O'Malley. Starček vypustil dušu, ktorá iste odtletela priamo do pekla, pretože vládca klanu O'Malleyov nebol žiadne dobračisko, ale náčelník krvilačných pirátov.
    Čo si ale počať ďalej. Morskí lupiči nemohli byť bez vodcu a tak dali hlavy dohromady a rozhodli, že starého lumpa nahradí jeho syn Adulf, aj keď mal len pätnásť rokov. Ten sa asi potešil a chcel sa ujať osudového žezla, keď sa zrazu ozval ženský hlas v pozadí. A povedal toto: „Tak to teda nie, holúbkovia, teraz som na rade ja, lebo som o štyri roky staršia než ten nedomrdlý holobriadok a otec by určite chcel, aby som vás viedla ja!“ Tak dajak to vraj povedala Adulfova sestra, čiernovlasá a krásna Grania O'Malley.
Erb rodu O'Malley     Piráti Graniu poznali dobre a ešte lepšie vedeli, že je statočnou ženou, ktorá sa už zúčastnila mnohých nájazdných výprav, pri ktorý si viedla skvele. No a keď sa tak dôrazne hlásila o právo, neostalo nič iné než, aby rozhodol Boží súd. Obaja súrodenci dostali dlhý nôž a šli k pobrežným útesom. Rada starších potom vyčkávala neďaleko ako dopadne súboj. Výsledok si iste domyslíte. Amazonka Grania v nezriedenej túžbe po moci bez milosti prepichla vlastného mladšieho brata, čo dnes chcápeme len ťažko. Hovorí sa však, iná doba iný mrav...
    Pravda je, že ako novopečená admirálka sa veľmi osvedčila a pod jej velením sa klan O'Malleyov veľmi preslávil. Jeho koráby sa odvážili plávať až do Stredozemného mora a riadili po celom vtedy známom Atlantiku. Grania sa podielala na väčšine výprav osobne. V porovnaní s nej boli Anne Bonney a Mary Read dobrodužkami len okresného formátu.
    Aby ďalej upevnila moc svojho klanu, vidala sa náčelníčka O'Malleyov na radu starešinu rodu za hlavu mocného klanu O'Flahertyov „Železného“ Richarda Burka. Flahertyovci roznášali des a hrôzu pri južných brehoch Írska, takže teraz mali spojené pirátske tlupy pod kontrolou Írsko celé. Grania aj naďalej velila svojej pirátskej flotile a to aj keď už bola tehotná. Skoro si získala priezývku kráľovna írskych pirátov.
    Ale táto dáma, cez všetky velitelské a iné schopnosti, trpela tým, že nezniesla nikoho, kdo mohol ohroziť jej postavenie. Odniesol si to nebohý brat Adulf a potom následoval zamilovaný a teda zaslepený manžel Richard Burke. Grania dosadila na jeho statky svojích ľudí, takže ich ovládala sama a naviac sa zahľadela do mladého španielského zajatca. Neuvažovala dlho a rozhodla sa: „Do čerta s tebou, Dick Burke!“
Zámok Clare na ostrove Clare     Lenže pánovi Burkeovi sa nadarmo nehovorilo „Železný“. Čoskoro prehliadol čachry svojej manželky, dozvedel sa aj o jej nevere a jednal. Zobral svojích verných a pod rúškou tmy náhle udrel práve na tú zo svojích hradieb, kde sa zdržovala jeho nehodná žena. Keďže to Grania nečakala, zvíťazil a usadlosť mu po pár minútach padla do rúk. Potom s ťaseným mečom vkročil do manželkinej komnaty Richard a je celkom možné, že tam našiel a potom zapichol jej španielského milenca. História to síce nepodvrdzuje, ale ani nevylučuje. Vrcholom pomsty Železného Richarda bolo to, že predal zajatú Graniu Angličanom. Tí samozrejme nemohli darček odmietnuť, veď po nej išli už mnoho rokov. Preto nečakali a írsku lupičku uveznili a odsúdili na smrť. Lenže všetko nakoniec dopadlo inak. V jednej búrlivej noci priplávali k brehu člny plné verných pirátov, na hradby pevnosti, vezniace Grace, padali háky s lanami a bosí piráti s nožami v zuboch sa vyšplhali hore ako mrštné opice. Hliadka skončila s podrezanými hrdlami a než sa zbytok posádky spamätal, sedela oslobodená Grace v člne a jej muži veslovali ako diví k lodi, ktorej biele plachty občas ožiarili divoké blesky.
Zámok Carraigahowley (Rockfleet)     Grania O'Malley sa vrátila na svoj starý dobrý hrad Carrigahowly a odtiaľ usporiadávala ďalšie výboje so svojou bandou lupičov. Okrem Angličanov dávala pocítiť svoju novo nadobudnutú silu i majetku, teraz už bývaleho manžela Richarda. Ten len škrípal zubami a asi si vyčítal, že zradnej manželke vlastnoručne nezakrútil krkom.
    O sláve írskej kráľovny pirátov svedčí aj skutočnosť, že v roku 1593 si ju pozvala k svojmu dvoru iná kráľovna a to sama anglická kráľovna Alžbeta I. Ostatne o tejto vladárke bolo známe, že si na úspešných pirátov potrpí. Veď si obľúbila Waltera Raleigha a jej obľúbencom bol aj Francis Drake, ktorého povýšila do šľachtického stavu. Granii O'Malley tiež prisľúbila nedotknuteľnosť a tá, hoc si o sľuboch svojich nepriateľov mohla myslieť čokoľvek, predsa len zvodnej ponuke neodolala. Po niekoľkých týždňoch potom jej koráb spustil kotvy v Plymouthe, kde už na ňu čakal kráľovský kočiar a čestný vojenský doprovod.
Zámok Kildownet na ostrove Clare     Alžbeta I. sa zachovala naozaj kráľovsky a nielenže Graniu nedala popraviť, keď už ju mala v moci, ale dokonca ponúkla írskej lupičke titul grófky, keď zostane na jej dvore. 63 roční Grania úctivo poďakovala a po malom zamyslení Alžbete odpovedala: “Vzácna panovníčka, mojím pravým domovom je more a boj a budem radšej kráľovnou írskych pirátov než anglickou grófkou!” Kráľovná Alžbeta sa vôbec neurazila, naopak ju statočnosť Grace imponovala a po dvoch mesiacoch strávených na anglickom dvore, ju v milosti prepustila domov. Grania či Grace O'Malley sa vrátila do Írska a vzhľadom k tomu, že už dávno nebola mladou dračicou, nechala lúpenie a zmenila sa v usadlú hradnú pani, ktorá dožila v kľude a spokojnosti. Pochovali ju potom na ostrove Clare a o jej búrlivom živote začali kolovať legendy, ktoré ostali až do dnešných dní.

 

 

Zámok Carraigahowley (Rockfleet)  

 

 

 

 

 

 

Zámok Carraigahowley (Rockfleet)  

 

 

 

 

 

 

 

 

Zámok Aughnanure Galway