Mladý nadšenec, ktorý bol členom tajného karbonárskeho spolku Mladé Taliansko, ktoré utvoril vlastenec Mazzini. Bojové vystúpenie karbonárov, nazvané neskôr „Savojská expedícia“, stihla porážka a karbonári sa museli poskrývať. Garibaldi – rodák z Nice, syn mornára a sám námorník – hľadal spásu na mori. Dal sa odviať do Južnej Ameriky, kde sa práve rozháral boj za nezávislosť. Povstalci juhobrazílskej provincie Rio Grande do Sul, nazývaný Farrapos, trhani, vyhlásili roku 1863 osamostatnenie. Garibaldi, unikajúci pred trestom smrti, ktorý naňho čakal v Taliansku, išiel riskovať život do Južnej Ameriky.
     Mladý revolucionár dostal lapaciu listinu, ktorá ho oprávňovala zajímať všetky vládne lode i plavidlá, podporujúce vládne vojská. Bolo to teda veľmi široké poverenie. No loď, ktorú mal Garibaldi k dispozícii, bola úzka i krátka. Bola to obyčajná garopera – rybárska lodica, používaná na lov garop, chutných brazílskych rýb. Vošlo sa na ňu akurát dvanásť ľudí. Popri všetkých iných nedostatkoch mala Garibaldiho garopera aj tú nevýhodu, že bola stará, dávno si svoje odslúžila. Ale aj tak dostala od talianskeho farrapa honosné meno Mazzini. Ani to ju však nezachránilo pred zlým osudom. No nechajme hovoriť samotného Garibaldiho:
     „S dvanásťčlennou družinou som hodil do tváre impéria korzársku výzvu! Prvý raz sa pri južných brehoch zatrepotala slobodná vlajka, republikánska zástava Rio Grande... Na mori oproti ostrovu Ilha-Grande sme stretli obchodnú plachetnicu S nákladom kávy a zrekvirovali sme ju. Našu dobrú garoperu Mazzini sme museli potopiť, lebo nám zatekala a navyše sme nemali schopného kormidelníka, ktorý by s ňou vedel manévrovať na otvorenom mori.“
     Garibaldi uvádza, že nie všetci členovia posádky boli „čistí duchom“ ako jeho priateľ Rosetti a on. Platil síce striktný zákaz siahať na osobné veci cestujúcich alebo členov zajatých posádok, no republikánski korzári na to priveľmi nedbali. Asi aj preto, že väčšina mužstva sa regrutovala z domorodcov. Hoci o domácom pirátstve na brazílskom brehu veľa nevieme, čosi nám hovorí aj názov rybárskej prímorskej osady, kam Garibaldi zapadol na ukoristenom škuneri Lucia: volala sa Piratina.